Spring Play Dates

The spring play, Salem, will be performed on May 14, 15, and 16, 2015.

IE All-State

Congratulations to the six students who received IE All-State nominations!

  • Carlos Cortes – acting and musical theatre (non-performing)
  • Ben Hirdler – storytelling
  • Nicole Neece – review
  • Mikayla Wahl – original oratory
  • Randy Everding – musical theatre
  • Elizabeth Storey – public address and acting

They will perform at the IE All-State Festival on Monday, March 30 at UNI. The opening ceremony will take place at the McLeod Center at 8:30am. The full schedule is posted at IHSSA.org.

Section (Speaker) Center Location Performer Event
10:00-11:00 (7 of 8) Bertha Martin Theatre Carlos Cortes Acting
10:00-11:00 (7 of 8) Commons Ballroom Elizabeth Storey Public Address
11:30-12:30 (1 of 8) Maucker Expansion C Elizabeth Storey Acting
11:30-12:30 (1 of 9) Communication Arts Center 108 Nicole Neece Reviewing
3:00-4:00 (3 of 8) Strayer-Wood Theatre Randy Everding Musical Theatre
3:00-4:00 (5 of 8) Interpreters Theatre, Lang 040 Mikayla Wahl Original  Oratory
3:00-4:00 (8 of 8) Maucker Expansion A Ben Hirdler Storytelling

You must turn in a permission slip to Miss Eisenman by Friday 3/27 if you plan to attend the IE All-State Festival with the team. We will meet in the Little Theatre at 7am Monday 3/30 and depart for UNI at 7:30am.

IE Districts Schedule

The schedule for IE Districts is posted on Miss Eisenman’s website here. Call time will be 6:30am, the bus will depart at 6:45am for AGWSR High School in Ackley, Iowa. We should return to West between 5-6pm.

Large Group All-State

Congratulations to the following performances that were nominated to the Large Group All-State Festival in Ames on Saturday, February 21!

Choral Reading – Marriage

Ensemble Acting – Birds of a Feather

Ensemble Acting – The Manuscript (non-performing)

Musical Theatre – Spring Awakening

Solo Mime – Tiny Dancer

 

Evening of Theatre

Please join the West High Speech and Theatre program on Tuesday, February 3, at 7pm for An Evening of Theatre. Admission is free, and events will be performed in the Little Theatre, Auditorium, and choir room.

Time

Little Theatre Auditorium Choir Room

7:00

——– Welcome & Introductions

——–

7:15

Birds of a Feather

(Ensemble Acting)

Marriage

(Choral Reading)

Tiny Dancer

(Solo Mime)

Tooth Fairy

(Solo Mime)

7:35

Storey group

(Group Improv)

The Very Persistent

Gappers of Frip

(Readers Theatre)

Zombie Prom

(Musical Theatre)

7:55

Kinney group

(Group Improv)

A… My Name is Alice

(Musical Theatre)

8:15

5 Women Wearing the Same Dress

(Ensemble Acting)

——–

Karma

(Group Mime)

8:35

The Manuscript

(Ensemble Acting)

Ascension Day

(One Act Play)

Spring Awakening

(Musical Theatre)

8:55 Hirdler group

(Group Improv)

TRVL
(Radio Broadcasting)

Large Group State Schedule

Here is the schedule for Large Group State on February 7 at Decorah High School. Our school code is 83. A pdf of the schedule is posted on Miss Eisenman’s website here.

Time Center

Performance Code

Event

8:26

7

MT 3

Musical Theatre: Zombie Prom

8:56

10

SM 9

Solo Mime: Tooth Fairy

9:20

6

GI 59

Group Improv: Storey

9:50

3

RT 21

Readers Theatre: The Very Persistent Gappers of Frip

10:15

12

EA 35

Ensemble Acting: The Manuscript

10:48

6

GI 69

Group Improv: Kinney

11:07

7

MT 15

Musical Theatre: Spring Awakening

12:07

10

SM 12

Solo Mime: Tiny Dancer

12:28

5

GI 26

Group Improv: Hirdler

12:40

4

CR  12

Choral Reading: Marriage

1:33

7

MT 23

Musical Theatre: A… My Name is Alice

1:54

11

EA 18

Ensemble Acting: Five Women Wearing the Same Dress

2:30

13

EA 74

Ensemble Acting: Birds of a Feather

2:59

10

GM 25

Group Mime: Karma

4:10

1

OA 12

One Act: Ascension Day

Individual Events Cast List

You must confirm your events with Miss Eisenman by February 6 or you will not be registered for IE Districts on February 28! A schedule of available rehearsal times will be posted outside room 203 or follow @misseisenman on Twitter.

Individual Events Cast (as of 1/27)

Acting: Zack Thune, Taylr Nobis, Elizabeth Storey

After Dinner Speaking: Hanna Kinney, Kalim Manigault, Mikayla Wahl

Expository Address: Madison Chidester, Jocelyn Roof, Chis Lien

Literary Program: Rage Beattie, Hanna Kinney, Hannah Smith

Original Oratory: Mikayla Wahl, Paige Hendrickson, Jocelyn Roof

Poetry: Alexis Sameulson, Stephanie Kohls, Alissa Wade, Deona Bondy (9th)

Prose: Kelton Forbes, Meg Durbahn (9th)

Public Address: Zack Thune, Elizabeth Storey, Hannah Smith

Radio News: Alyssa Andrews, Bianca Frazier

Review: Nicole Neece, Stephanie Kohls, Robert Greenlee

Solo Improv: Ben Hirdler, Jordyn Harper-Chambers, Jarrett Weeter

Solo Musical Theatre: Carlos Cortes, Randy Everding, Jabrea McDonald

Spontaneous Speaking: Alissa Wade, Randy Everding, Kelton Forbes

Storytelling: Carlos Cortes, Ben Hirdler, Alexis Samuelson, Deona Bondy (9th)

 

Contest Dates

IE Districts: February 28, AGWSR HS, Ackley

IE State: March 14, Starmont HS, Arlington

IE All-State: March 30, UNI, Cedar Falls

 

Large Group Districts Schedule **UPDATED 1/23**

Large Group District Schedule

January 24, 2015, Union High School

School Code: N

Time Center Event/Title Rating
8:10 8 Solo Mime – Hendrickson
8:15 6 Musical Theatre – A… My Name is Alice
8:24 10 Group Improv – Hirdler
9:00 9 Readers Theatre
9:30 8 Solo Mime – Samuelson
9:50 4 Choral Reading
9:58 10 Group Improv – Storey
10:30 8 Group Mime
10:50 6 Musical Theatre – Spring Awakening
11:18 1 Ensemble Acting – The Manuscript
11:18 2 Ensemble Acting – Five Women Wearing the Same Dress
11:32 10 Group Improv – Kinney
12:15 3 Radio Broadcasting
2:05 6 Musical Theatre – Zombie Prom
2:30 1 Ensemble Acting – Birds of a Feather
3:40 7 One Act

Remember:

  • DO NOT wear any school apparel!
  • Bring money for breakfast, lunch, & snacks
  • Go and watch performances! Be supportive of your fellow performers.
  • Keep a positive attitude!

Click here for a pdf of the schedule.

Large Group Rehearsal Schedule

The Large Group rehearsal schedule below is also posted outside the Little Theatre and on the Calendar page. Talk to the coaches if you have questions.

Monday

Mime 2:45-4:30pm

Improv 2:45-4:30pm

Zombie Prom MT 2:45-4:30pm

Readers Theatre 3:30-5:00pm

Alice MT 4:30-5:30pm

Parade EA 4:30-6:00pm

 

Tuesday

One Act 3:00-5:00pm

 

Wednesday

Mime 1:30-4:00pm

Improv 1:30-4:00pm

Radio Broadcasting 1:30-3:30pm

TV News 1:30-3:30pm

Choral Reading 1:30-3:00pm

Alice MT 2:30-4:00pm

Ensemble Acting 4:00-6:00pm

 

Thursday

One Act 3:00-5:00pm

Readers Theatre 3:30-5:00pm

Choral Reading 4:30-6:00pm

 

Friday

Zombie Prom MT 2:45-4:30pm

One Act 3:00-5:00pm

Parade EA 4:30-6:00pm

 

Saturday

Ensemble Acting 10:00am-1:00pm